A háziporatka az egyik legelterjedtebb és a légúti allergiás tüneteket leggyakrabban kiváltó allergén.

A poratka-allergia nagyon kellemetlen lehet.

Akinél megállapították a problémát, annak sokkal jobban oda kell figyelnie otthonának megfelelő berendezésére, ami nagyon sokszor a mindennapi élet alapos megváltoztatásával is járhat. Ez azt jelenti, hogy nemcsak gyakrabban kell takarítani, hanem ellenállóvá kell tenni az otthont a poratkákkal szemben. Minél kevesebben vannak, annál kisebb mennyiségű ürüléket hagynak maguk után, ami azért fontos, mert a poratka ürülékében található fehérje nagyon erős allergén. Ha meg akarunk szabadulni tőle, először üzenjünk hadat a pornak.

Az atkák elleni harcot a hálószobában kezdjük. Mivel itt töltünk napi 6-8 órát, főleg alvás közben, ezért nagyon fontos, hogy a szervezetünk ez idő alatt allergénmentes környezetben pihenhessen. Ilyen szempontból érdemes jó minőségű matracról gondoskodni, hisz egy lyukas, szakadt vagy kopott matracban akár több ezer atka élhet egy gramm porban. Figyeljünk oda arra is, hogy a matrac felületén vagy belsejében ne maradjon ott az atkák kedvenc eledele – az emberi felhám. Szerezzünk be egy atka elleni matracvédő lepedőt. Bármilyen megoldást válaszunk is, nem szabad elfelejtenünk a legfontosabbat, azaz a matrac heti, alapos porszívózását (a Thomas termékkínálatában erre található egy külön matractisztító fej is). Időnként forgassuk át és szellőztessük is ki a matracot!

Érdemes kipróbálni a szintetikus töltésű paplant és párnát, illetve az antiallergén ágyneműt, amely hatékony védelmet nyújt az atkák ellen. Téli időszakban tegyük ki szellőzni a matracot, a paplant és a párnákat a szabadba – az atkák többsége -15 C fokos hőmérsékleten elpusztul. Időnként mossuk ki az ágyneműt 60 fokos vízben, ez is megöli a poratkákat.

Amennyire lehetséges, távolítsuk el hálószobánkból az összes felesleges apró tárgyat, könyvet, plüssállatot, díszpárnát, sőt, akár a függönyt és sötétítő függönyt is! A berendezés minimalista lesz ugyan, de ezzel együtt eltűnnek a szobából a potenciális porfogók is.

Amíg a fent említett módosítások viszonylag könnyen elvégezhetők, addig a hálószoba folyamatos tisztán tartása, a pormennyiség jelentős és tartós csökkentése már jóval nehezebb feladatot jelent.

Mindennek alapja a tiszta otthon, és ezért annyira fontosok a jó minőségű háztartási berendezések. Az allergiásoknak mindenképpen olyan porszívót kell keresniük, amelyet számukra terveztek és amely el van látva vízszűrővel, hogy a felszívott por és pollen leülepedhessen a vízben és ne kerüljön vissza a tartályból a helység levegőjébe, mint ahogy az a hagyományos porzsák vagy portartály kiürítése során sokszor történik. A vízszűrős porszívózás után megmaradt szennyvizet egyszerűen kiöntjük a vécécsészébe vagy a lefolyóba. A Thomas porszívók valamennyi modellje ajánlott az allergiások számára. A porszívózás után nemcsak a felületek lesznek láthatóan tisztábbak, hanem a levegő is tiszta, friss és enyhén páradús lesz.

Egy allergiás ember hálószóbájában nemcsak a padlót, hanem az ágy alatti felületet is rendszeresen ki kell porszívózni, hiszen ott is vannak porcicák, bennük pedig a poratkák, illetve azok ürüléke. A port a megfelelő szívófejjel kell eltávolítani. Porszívózás közben ne feledkezzünk meg a képkeretekről, a zsalugáterekről, az ablakpárkányokról, valamint a radiátorokról.